Kauno marių regioninis parkas
Žiegždrių geologinis takas
FACEBOOK
Žiegždrių geologinis takas
Tako ilgis į vieną pusę – 1,6 km. Takas nėra žiedinis, tad teks keliauti pirmyn atgal. Trasa yra dinamiška, bus pakopų, nusileidimų. Nenorėdami grįžti tuo pačiu maršrutu, galite keliauti keliu per gyvenvietę arba, kai palankios oro ir hidrologinės sąlygos – bristi pamariu. Šis variantas tinka norintiems patirti tikrą laukinį pasivaikščiojimą. Taupantys laiką ir kolekcionuojantys „perliukus“ dažnai užsuka tik prie Kalniškių konglomerato ir praeina mažuoju ratu. Visgi, rekomenduojame pereiti visu taku – kilometrai ištirps greitai ir maršrutas nepasirodys ilgas. Abiejuose tako galuose galima nusileisti prie marių. 


Dėmesio. Gamtoje šiukšliadėžių nėra – prašome išsinešti tai, ką atsinešate.

Aplinka. Takas apjungia du valstybės saugomus gamtos paveldo objektus – Kalniškių konglomerato ir Žiegždrių atodangas. Tačiau priešingai nei Žiegždrių atodangą, kuri nėra itin gerai matoma, o labiau skirta matymui nuo jos, Kalniškių konglomeratą vadiname tako desertu. Nors kartais lankytojai pažintį pradeda ar net apsiriboja tik Kalniškių konglomerato aplankymu, mat jis nuo pagrindinio kelio važiuojančius pirmiau suvilioja užsukti. Tačiau verta praeiti visu taku pirmyn atgal, pradedant nuo bet kurios pusės, pasukioti stendus ir galvą, aplankyti storiausią šiame krante liepą ar pamatyti cirkus. Tiesa, tuose cirkuose dresuotų meškų nerasite, tai geologiniai dariniai šlaituose, itin būdingi Kauno marių pakrantėms. Nors čia sužinosite ir apie meškas išlikusių pasakojimų. Netgi vienas milžiniškas į pakrantę nusiridenęs konglomerato luitas yra pavadintas Meškos kupra – legendinei Žiegždrių dvaro meškai atminti. Pasivaikščiojus po Žiegždrių mišką ir įsijungus fantaziją galima rasti net meškos formos eglę. O kur dar pasakojimai apie milžiniškas katės dydžio varles, kurios gyvena pakrantėje. Tad ši vieta unikali ne tik savo geologine prigimtimi, bet ir mitiniu charakteriu. 


Varpeliai. Čia pamažu kuriamas skambantis takas, kur kiekvienas gali pakabinti varpelį. Galbūt vieną dieną take bus daugybė varpelių ir jų švelnus užburiantis skambėjimas pažadins iš miego net pačią suakmenėjusią Žiegždrių mešką. Nežinia tik, kokios nuotaikos ji pabustų, bet vaikščiojant Žiegždrių geologiniu taku žmonėms nuotaika tikrai pagerėja. Pagrindinė varpelių kabinimo erdvė driekiasi ties Kalniškių konglomeratu. 

Unikalumas. Kalniškių konglomeratas – įspūdingų formų geologinis darinys – vienintelė vieta Lietuvoje, kur formuojasi stalaktitai. Atodangą pavadinta buvusio Kalniškių kaimo vardu. Ji tarsi ledkalnis: įspūdingiausia dalis – konglomeratų dariniai – atsidengia tik pačiame šlaito viršuje, o pati atodanga yra ilgesnė, nei aprėpia lankytojo akys. Konglomeratas – tai natūraliai susicementavusio smėlio, žvirgždo, gargždo, riedulių darinys, toks gamtinis „girliažas“, tik jam pasigaminti prireikė daugybės amžių. Šios skulptūriškos gamtinės formos atsiranda dėl sudėtingų hidrocheminių procesų. Vietovės, kur susidaro konglomeratai – tai užakusių prieledyninių upių slėniai, turtingi pagrindinio konglomeratų komponento – gargždo ar žvirgždo. Geologinį šios vietos charakterį atspindi ir pats kaimo pavadinimas – Žiegždriai, kilęs nuo taip tarmiškai vadintos uolienos. Vietiniai gyventojai, „dugniečiai“ prisimena, kad seniau šią vietą vadindavo „Rūdynais“. Turbūt dėl specifinės uolienų spalvos. Daug atodangos gabalų jau guli nusiridenusios pamary, sukurdamos tipiniam lietuviškam kraštovaizdžiui nebūdingą uolėtos pakrantės įspūdį. Atodanga yra judri, todėl prašome lankytojų prie jos nelipti ir netrumpinti jai gyvenimo bei nekelti pavojaus savo saugumui: tam yra įrengtas takas ant polių, o asmenukės kuo puikiausiai gaunasi ir iš tolo.


 Kaip pasiekti?

Važiuoti link Žiegždrių ir sukti į kairę, pagal nuorodą „Žiegždrių geologinis takas“. Tako pradžią žymi informacinis stendas su medžio formos išdėstymu. Pagrindinė įrengta automobilių stovėjimo aikštelė yra prie Kalniškių konglomerato, tačiau galite pradėti ir iš kito galo – nuo kito informacinio stendo gyvenvietės gale. Tik ten automobilių statymo galimybės ribotos.

Iki Žiegždrių geologinio tako galima atvykti ir visuomeniniu transportu. Nuo Kauno vyksta 46 maršruto autobusas (išlipti Žiegždrių stotelėje), nuo ten keliauti iki tako pradžios.


Prisidėti prie tako priežiūros ir tvarkymo gali kiekvienas lankytojas, įsigydamas vos eurą kainuojantį vienkartinį parko lankytojo bilietą. Tai galima padaryti ir siunčiant SMS. Kiekvienas Jūsų euras grįžta į parko teritoriją prasmingais darbais.


Nuotraukos Ramunės Mikitiejevos
Kauno mariųregioninis parkas
Kauno marių regioninis parkas
Biudžetinė įstaiga, Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija, Jono Biliūno g. 55, LT-29110 Anykščiai, el. p. aukstaitija@saugoma.lt, Kauno marių regioninio parko grupė, Miškininkų g. 2, Vaišvydavos k., Kauno raj., tel. +370 373 83071.
Duomenys apie Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Kodas 306108968.
Visos teisės saugomos. Cituojant būtina nurodyti šaltinį.