Kauno marių regioninis parkas
Pasaulinę aplinkos apsaugos dieną paminėk iššūkiu – pereik basomis bet kurį pažintinį taką
FACEBOOK
2020-06-05
Pasaulinę aplinkos apsaugos dieną paminėk iššūkiu – pereik basomis bet kurį pažintinį taką
Birželio 5 dieną minima Pasaulinė aplinkos apsaugos diena. Ta proga Kauno marių regioninio parko direkcija jau aštuntą kartą inicijuoja "Basų kojų dieną": bent trumpam ragina nusiauti batus ir pajusti Žemę po kojomis. Šiuo gestu parodykime, kad esame dėmesingi ir neabejingi aplinkai. Tad birželio 5 d. nesuk galvos dėl batų – šok basas į vasarą ir "užlipk" ant kojos su šia žinia kitam. Direkcijos specialistai aplinkosaugos dieną kviečia paminėti aktyviai, gamtoje – pereiti basomis bet kurį pažintinį taką (esantį bet kurioje saugomoje teritorijoje). Juk gamtoje, kaip įsitikinome, nereikia ne tik apsauginių kaukių, o tokiu oru – ir batų! Šįmet, dėl viruso plitimo aplinkybių, jau įpratome švęsti nuotoliniu būdu, tad junkitės prie iniciatyvos, kurios principas nereikalauja jokio pasiruošimo – kad ir kur būtumėte!

Nauda sveikatai įrodyta

Jeigu manote, kad vaikščiojimas basomis yra senas primityvios visuomenės reiškinys, klystate. Jis net įgavo naują terminą, o vis didėjanti basų kojų parkų pasiūla rodo, jog didėja ir paklausa. Vaikščiojimas basomis pasaulyje šiandien gerai žinomas kiek įmantresniu pavadinimu - "įsižeminimas" (angl. earthing). 

"Įsižeminimas" – tai vaikščiojimas basomis po bet kokį natūralų paviršių: žolę, dirvą ar smėlį. Mūsų senelės sakydavo, o dabar ir įvairios mokslinės studijos patvirtina, kad ryšys tarp mūsų kūno ir žemėje esančių elektronų teikia sveikatai labai daug naudos. Žemės planeta turi natūralų savitą krūvį, o mūsų sveikata pagerėja, jei esame tiesiogiai prie jo "prisijungę". Pėdose yra 72 tūkst. nervinių galūnėlių, tad vaikščiojant basomis suaktyvinama daugybė svarbių taškų: nauda sveikatai milžiniška.

Mokslininkai įrodė, kad vaikščiojimas basomis naudingas sergantiems bet kokiomis ligomis, ypač vėžiu, artritu, širdies ir kraujagyslių ligomis, išsėtine skleroze ir Alzheimerio liga. Vaikščiojimas basomis gali padėti sureguliuoti endokrininę ir nervų sistemas, stiprėja kojų raumenys ir raiščiai, mažėja stresas. Juk mūsų pėdose yra daugybė aktyvių taškų, kuriuos reikia pažadinti.

Iššūkis – pereiti taką basomis

Faktas, kad vis rečiau iššokame iš batų. Faktas, kad tai daryti yra sveika. Faktas, kad ne tik sveika, bet ir smagu. Štai Jums iššūkis – praeikite basomis kojomis bet kuriuo pasirinktu pažintiniu taku (tarkime, Žiegždrių geologiniu, nes ten pėdos pasimėgaus skirtingo paviršiaus masažu). Genialu tai, kas paprasta. O ar gali būti kas nors paprasčiau, nei vaikščiojimas basomis? Reikia progos? Birželio 5 dieną visiems kreivai žiūrintiems galėsite pasiteisinti, kad minite Basų kojų dieną ir paaiškinti vaikščiojimo basomis naudą.

Tuo pačiu tai ir iššūkis, reikalaujantis būti atidesniems. Vaikščiodami basomis pamatysite ir prarasto ryšio su Žeme pasekmes – net ir menkiausia šukė numesta ant žemės tampa pavojumi. O kiek tokių šukių mes nepastebime, ignoruojame ir nepajuntame, kol patys neužlipame? Ir iš tiesų, daugybė mūsų šiandieninių aplinkosauginių problemų atsirado dėl to, kad mes paprasčiausiai pamiršome Žemę. Žinomas psichologas Karlas Jungas kartą rašė: "Kaip gali pamiršti apie Žemę, kai vaikštai basomis?". 

Basomis – kad ir kur būtum

Turbūt visi jau žinote tą jausmą, kai nusiimi veido kaukę ir kvėpuoti pasidaro lengviau. Panašiai jaučiasi ir mūsų pėdos, išsivadavusios iš batų. Tad pirmyn – šalin batus, gerinkime sveikatą ir atmintį! Nusiaukite batus ir pavaikščiokite basomis ant natūralios dangos bent keletą minučių, kad ir kur būtumėte. Pavaikščiokite po žolę, pabraidykite po upelio vandenį ar pamirkykite kojas miesto fontane pietų pertraukos metu. Galų gale, tai galite padaryti ir nepalikdami darbo vietos: juk ir prie darbo stalo galima sėdėti basomis. Tačiau būkite originalūs, atsiplėškite nuo stalų, kėdžių, išsispirkite iš batų, išlaisvinkite pėdas ir pėdinkite basi. Kas galite ir turite visą pasaulio laiką (ar bent porą valandėlių laisvo laiko), pasikraukite žemiškos (o gal net nežemiškos) energijos keliaudami pažintiniais parkų takais. Bet kurioje saugomoje teritorijoje – juk mūsų Lietuva tokia ypatinga!

Net ir kelios minutės gali atnešti didelės naudos jūsų organizmui. Tuo labiau, kad basomis galima ne tik vaikščioti, bet ir bėgioti. Žinoma, čia jau rimtas iššūkis. 1960 m Etiopijos bėgikas basomis įveikė olimpinį maratoną, įveikdamas 42 km ir 195 m. Kiek vėliau britų bėgikas tapo Europos bėgimo čempionato nugalėtoju, basas įveikęs 5 km. Tokių pavyzdžių toli ieškoti nereikia. Štai ir šių eilučių autorės šviesios atminties močiutė jaunystėje taip pat dalyvavo bėgimo varžybose basa ir sugebėjo visus "batuotus" aplenkti ir laimėti varžybas. Tad basose kojose slypi energija. Įsikrauk jos nuo Žemės!

Kai kurių pasaulio religijų praktikoje yra nerašytas ritualas – prieš įeinant į šventyklą nusiauti batus. Pagarbos jausmas, yra bene vienas didžiausių religijos privalumų. Tai apskritai yra didžiausia vertybė. Net jei nesate religingi, retsykiais, vaikščiodami po mišką, pievą ar net savo kiemą, turėtumėte prisiminti ir nusiauti batus, nes mūsų Žemė iš tiesų yra šventa. Ir ji yra vienintelė, todėl rūpinkimės ja – rūpinkimės savimi.
Kauno mariųregioninis parkas
Kauno marių regioninis parkas
Biudžetinė įstaiga, Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija, Jono Biliūno g. 55, LT-29110 Anykščiai, el. p. aukstaitija@saugoma.lt, Kauno marių regioninio parko grupė, Miškininkų g. 2, Vaišvydavos k., Kauno raj., tel. +370 373 83071.
Duomenys apie Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Kodas 306108968.
Visos teisės saugomos. Cituojant būtina nurodyti šaltinį.