Kauno marių regioninis parkas
Pakalniškių pažintinis takas
FACEBOOK
Pakalniškių pažintinis takas
Pakrantėje tarp Pakalniškių piliakalnio ir Girionių driekiasi Pakalniškių pažintis takas – vienas iš parko takų, kurį renkasi aktyvaus poilsio mėgėjai.

Tako ilgis. Beveik 3 km ilgio Pakalniškių trasa skirta visiems, mėgstantiems aktyvius pasivaikščiojimus gamtoje. Pakalniškių pažintinis takas driekiasi Kauno marių pakrante, kaip ir visi kiti mūsų takai, tai priartėdamas, tai nutoldamas nuo vandens. Juo eiti galima pradėti tiek nuo Girionių, tiek nuo Pakalniškių piliakalnio, ir, jei atvykote savo transportu, – teks grįžti. Tai menkas praradimas, nes take daug atsišakojimų, daug žvejų išmintų takelių, galima pirmyn keliauti viena trasa, o grįžti kita arba apskritai žygiuoti vien pakrante, jei vanduo nepakilęs (vasarą ši problema išsisprendžia visiškai, nes galima tiesiog bristi).Dėmesio. Gamtoje šiukšliadėžių nėra – prašome išsinešti tai, ką atsinešate.

 
Aplinka. Pakalniškių pažintinis takas su savo kraštovaizdžio ypatybėmis atvers visas „čakras“: čia pamaitinsite akis vaizdais, nuo atodangų ir šlaitų atsiveriančiomis panoramomis, susipažinsite su pakrančių turtais ir stiprinsite kūną judėdami aukštyn bei žemyn kalvomis. Gali būti, kad net įsimylėsite... kraštovaizdį! Tako desertas – Pakalniškių piliakalnis, kurį pasiekę jau būsite pakeliui atsikratę nemažai kalorijų ir streso. Trasoje rasite informacinių stendų ir edukacinių užduočių (10 ištraukiamų rodyklių), tad norintiems ne vien pramankštinti kojas, bet ir galvas – šis takas puikus pasirinkimas. Be to, tikrai rasite tufų – ypatingų šaltiniuose susidarančių nuosėdinių uolienų, savo tekstūra primenančių persiko kauliukus. Tufai būna įvairaus dydžio, galima rasti mažyčių kruopelyčių arba didelių luitų. Tai dovana iš žemės gelmių, kur jie formuojasi ilgus tūkstantmečius, kol pasiekia žemės paviršių. Visa Vaišvydavos pakrantė yra išskirta kaip šaltinių su besiformuojančiais tufais buveinė ir patenka į Europos saugomų teritorijų tinklą Natura 2000.

Unikalumas. Keliaujant šiuo taku daug įspūdžių palieka savita reljefo įvairovė. Takas vingiuoja Girionių eroziniu kalvynu, kur kalvos labai primena piliakalnius. Keliaudami turėsite progą ne tik pasigrožėti nuo kalvų atsiveriančia panorama, užsukti prie Pirmojo pasaulinio karo laikus menančio blindažo liekanų, bet ir patyrinėti gamtinę laboratoriją – šaltinių su besiformuojančiais tufais buveinę: šiais didesniais ar mažesniais dariniais nusėta visa pakrantė. Yra čia atokvėpio vietų, apžvalgos aikštelių. Aukščiausia tako vieta – Pakalniškių piliakalnis, kurio pavadinimas įamžino šalia buvusį kaimą.


Pastaba.
Nuo Pakalniškių pažintinio tako (pradedant ties bevardžio upelio žiotimis, kur medinis lieptas) keliaudami pakrante galite pasiekti Žiegždrių geologinį taką. Šiuo du takus jungia Laumėnų trasa, vedanti palei marias.
 
Kaip pasiekti?

Jeigu vykstate nuosavu automobiliu ir kelionę pradėsite nuo Pakalniškių piliakalnio – automobilį palikite šalikelėje ant servitutinio keliuko ties įvažiavimu piliakalnio link arba prekybos centro aikštelėje. Taip pat galite pasilikti transporto priemonę Girionyse, aikštelėje šalia kolegijos (prie stadiono). Būtent čia rasite tako informacinį stendą.

Iki Pakalniškių pažintinio tako galima atvykti ir visuomeniniu transportu. Nuo Kauno vyksta 46 maršruto autobusas (išlipti Vaišvydavoje prie IKI parduotuvės arba Girionyse), nuo ten keliauti iki tako pradžios. Jeigu išlipate Vaišvydavoje prie Iki parduotuvės – pereikite į kitą kelio pusę ir pradėkite keliauti nuo Pakalniškių piliakalnio (kelią parodys prie kelio stovintis informacinis stendas). Jeigu atvykote į Girionis, tuomet žygiuokite prie stadiono ir čia rasite pagrindinį tako stendą su schema ir informacija.

Prisidėti prie tako priežiūros ir tvarkymo gali kiekvienas lankytojas, įsigydamas vos eurą kainuojantį vienkartinį parko lankytojo bilietą. Tai galima padaryti ir siunčiant SMS. Kiekvienas Jūsų euras grįžta į parko teritoriją prasmingais darbais.


Ramunės Mikitiejevos, Kristinos Pratašienės nuotraukos
Kauno mariųregioninis parkas
Kauno marių regioninis parkas
Biudžetinė įstaiga, Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija, Jono Biliūno g. 55, LT-29110 Anykščiai, el. p. aukstaitija@saugoma.lt, Kauno marių regioninio parko grupė, Miškininkų g. 2, Vaišvydavos k., Kauno raj., tel. +370 373 83071.
Duomenys apie Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Kodas 306108968.
Visos teisės saugomos. Cituojant būtina nurodyti šaltinį.