Kauno marių regioninis parkas
Metų buveinė – medžiais apaugusios ganyklos
FACEBOOK
2021-01-18
Metų buveinė – medžiais apaugusios ganyklos
Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos Metodinis analitinis centras (MAC) kaip pernai, taip ir 2021 metais, renka TOP  rūšių (organizmų) dešimtuką, į kurį turėtų būti atkreiptas visuomenės dėmesys šiais metais. Įvairūs organizmai negali egzistuoti be tik jiems būdingų buveinių, tad  ekspertai pasiūlė į šį svarbų sąrašą įtraukti ir buveinę. 2021 metų buveinė - medžiais apaugusios ganyklos. Kaip atrodo tokia buveinė? Tokią rasite ir Kauno marių regioniniame parke tarp Rumšiškių miško ir Lietuvos liaudies buities muziejaus teritorijos esančiose pievose.

Buveinė yra aplinka, kurioje gyvena gyvūnai arba auga augalai, paprastai nustatoma pagal ten esančių augalų rūšių sudėtį ir fizinius bei geografinius aplinkos požymius. Natūralios buveinės yra ypatingai svarbios saugant augalų ar gyvūnų rūšis, nes buveinė yra įvairiausių gyvųjų organizmų namai.

Lietuvoje yra 54 skirtingi buveinių tipai. Išskiriamos jūros, pajūrio ir smėlynų, gėlųjų vandenų, viržynų ir krūmynų, pievų, pelkių, atodangų ir miškų buveinės. Siekiant efektyvaus saugomų rūšių populiacijų ir buveinių išsaugojimo, Europoje kuriamas vientisas ekologinis jų tinklas Natura 2000.

Europos bendrijos svarbos buveinė „9070 Medžiais apaugusios ganyklos“ – reta Lietuvoje. Šio tipo buveinę sudaro esančiose ar buvusiose ganyklose augantys pavieniai seni medžiai arba retas, šviesus miškas įsiterpęs tarp ganyklų. Žolinė augmenija tokiose buveinėse labai įvairi ir turtinga rūšių.

Medžiais apaugusių ganyklų buveinės Lietuvoje susiformavo ilgą laiką ganant gyvulius plačialapių ir mišriuose miškuose arba po miško lydymo. Tačiau XX a. pradžioje intensyvėjant žemės ir miškų ūkiui, dauguma tokių buveinių arba užaugo mišku, arba buvo paverstos į atviras žemės ūkio naudmenas. Sovietmečiu šios buveinės beveik visiškai išnyko uždraudus miškuose ganyti gyvulius bei pradėjus masinį žemių melioravimą.

Medžiais apaugusios ganyklos – ne tik reta, bet ir unikali buveinė daugeliui organizmų. Buveinę formuojantys seni medžiai yra ne tik istorinis ir kultūrinis šalies palikimas, puošiantis mūsų kraštovaizdį, bet ir unikali buveinė daugeliui rūšių. Ypač vertingi tiek pavieniui, tiek grupėmis augantys ąžuolai senoliai, kuriuose aptinkami keli šimtai gyvūnų, augalų ir grybų rūšių. Dalis šių rūšių yra prisitaikę gyventi tik senuose medžiuose, todėl jų išlikimas priklauso ir nuo medžiais apaugusių ganyklų likimo.



Parengta pagal vstt.lt informaciją
Kauno mariųregioninis parkas
Kauno marių regioninis parkas
Biudžetinė įstaiga, Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija, Jono Biliūno g. 55, LT-29110 Anykščiai, el. p. aukstaitija@saugoma.lt, Kauno marių regioninio parko grupė, Miškininkų g. 2, Vaišvydavos k., Kauno raj., tel. +370 373 83071.
Duomenys apie Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Kodas 306108968.
Visos teisės saugomos. Cituojant būtina nurodyti šaltinį.