Kauno marių regioninis parkas
Laumėnų pažintinė trasa
FACEBOOK
Laumėnų pažintinė trasa
Tai laukinė trasa mišku, skirta ilgesnius pasivaikščiojimus mėgstantiems žmonėms, kurie nebijo išklysti iš takelio. Keliaudami šia trasa vadovaukitės ženklinimu ant medžių, kai kur yra nuorodos, pasinaudoti reikia ir savo orientaciniais įgūdžiais – vidiniu kompasu. Visa trasa veda pakrante, išmintais takeliais, todėl pagrindinis orientyras yra Kauno marios, o kryptis – keliauti Žiegždrių link. Kauno marių šlaitais vedanti Laumėnų trasa yra tinkama aktyvesnio vaikščiojimo mėgėjams, nes kai kuriose atkarpose gali tekti įveikti šlaitus, griovas. Trasos pabaigoje galima pasiekti Žiegždrių geologinį taką ir toliau tęsti kelionę. Šią trasą renkasi žygių mėgėjai ir tie, kuriems įprastiniuose pažintiniuose takuose visko būna per daug – tiek žmonių, tiek pritaikymo. Be to, keliaujant Laumėnų trasa galima aptikti atokvėpio vietų trumpam poilsiui, yra lankytojų pamėgtos poilsiavietės Girionyse, ten, kur ir galima pradėti kelionę bei Laumėnuose. 

Pradžia. Trasa keliauti pradėti patogiausia nuo Girionių poilsiavietės. Čia yra ir automobilių stovėjimo aikštelė.

Pradžios koordinatės: 54.862844, 24.044012

Pabaigos koordinatės: 54.882698, 24.062140

Pabaiga. Trasa veda iki Žiegždrių, jos pabaigoje prieisite Žiegždrių geologinį taką.

Trasos ilgis. Visas trasos ilgis į vieną pusę iki Žiegždrių pažintinio tako apie 4,3 km.

Trasa driekiasi palei pakrantę, sekti žymėjimą ant medžių, kai kur į lankytinus objektus nukreipia rodyklės. Tačiau pagrindinis orientyras visada bus Kauno marios. 

Jungiamoji trasa. Ši trasa jungia Pakalniškių ir Žiegždrių pažintinius takus. Keliaujant Pakalniškių pažintiniu taku ir pasiekus take esančio bevardžio upelio ir Kauno marių santakos vietą (ten, kur įrengtas medinis lieptelis ir yra nuoroda į Girionių paplūdimį), galima toliau keliauti pakrante – taip pasieksite Girionių poilsiavietę, kur ir prasideda Laumėnų trasa. 

Trumpesnis trasos ratas. Norintiems trumpesnio pasivaikščiojimo – nuo Girionių poilsiavietės užteks nukeliauti iki Žaisos šaltinio ir grįžti kitu miško takeliu atgal į ten, iš kur pradėjote. Taip apsuksite ratuką ir būsite įveikę apie 3,2 km 

Jeigu norite pasiekti Žiegždrių geologinį taką – užsukę prie Žaisos šaltinio, keliaukite toliau. Pirmas variantas: kopkite į kalvą už šaltinio ir laikydamiesi kairės pusės, keliaukite išmintu takeliu palei sodus, kol vėl prieisite Kauno marias. Antras variantas: grįžkite prie Žaisos įlankos, kur rasite praėjimą per užtvanką. Čia vėl susiraskite patraukliausią takelį ir juo keliaukite palei marias. 

Svarbu: trasa sudėtinga keliauti vežimėliais ar judėjimo ribojimo negalią turintiems asmenims. 
Dėmesio: Gamtoje šiukšliadėžių nėra – prašome išsinešti tai, ką atsinešate.

Unikalumas. Keliaudami trasa turėsite galimybę stebėti Kauno marių ardomas pakrantes, grožėsitės atodangomis ir vaizdais nuo jų, o jei pasiseks – vasaros metu galėsite pastebėti palei pakrantes zujančius retus pakrančių gyventojus – tulžius. Taip pat atodangose įsikurti mėgsta urvinės kregždės – atodangose jų išrausti ištisi daugiabučiai. Nepamirškite, kad esate svečias gamtoje, tad netrikdykite paukščių ir kitų šios saugomos teritorijos gyventojų: stebėkite iš toli, netriukšmaukite, o jei netyčia įsikūrėte pailsėti šalia tulžio urvo – susiraskite kitą vietelę, juk vietos čia marios!

Aplinka.
Šia trasa tikrai nerekomenduojama keliauti „japonų turistų“ stiliumi – t. y. greitai apeiti, apžiūrėti, nusifotografuoti ir keliauti į kitą objektą. Ji visai tam netinka, bet puikiai tiks tiems nuotykių gamtoje mėgėjams, kurie nori įsibūti gamtoje ir tiesiog niekur neskuba. Keliaujant pakrante patogu stebėti Kauno marių panoramą, atsiveria kraštovaizdis ir vaizdas į Pažaislio vienuolyną, tolumoje galima įžvelgti Pakalniškių bei Vieškūnų piliakalnio kontūrus ir tiesiog neskubant grožėtis gamta. Trasos viduryje galima užsukti prie Žaisos upelio bei šaltinio, atsigaivinti šaltu ir, kaip teigiama, stebuklingu Žaisos šaltinio vandeniu.  Žvelgiant į Kauno marias nuo Girionių pusės ar nuo Žaisos įlankos, galima pasitelkti vaizduotę ir pabandyti nusikelti į tuos laikus, kuomet marių nebuvo, o jų dugne, tuomet dar Nemuno slėnyje, stovėjo sodybos. Maždaug toje vietoje buvo įsikūręs Laumėnų kaimas, kurio pavadinimo kilmė siejama su laumių mitologija. Kas ten žino, gal kažkur miške ar prie vandens kokią laumę pavyktų ir dabar sutikti, karštos vasaros dienomis galimybei atsigaivinti šaltu upelio vandeniu net jos sunkiai atsispirtų.


Kaip pasiekti? 

Nuosavu transportu. Girionyse sukti į Laumėnų gatvę ir ja vykti iki Girionių poilsiavietės. Transporto priemones palikti Girionių poilsiavietėje esančioje aikštelėje.
Visuomeniniu transportu. Iki Laumėnų pažintinės trasos galima atvykti ir visuomeniniu transportu. Nuo Kauno vyksta 46 maršruto autobusas (išlipti Girionyse), nuo ten keliauti iki tako pradžios Girionių poilsiavietėje. Įveikus trasą viena kryptimi to paties maršruto autobusu galima grįžti iš Žiegždrių.


Prisidėti prie trasos priežiūros ir tvarkymo gali kiekvienas lankytojas, įsigydamas vos eurą kainuojantį vienkartinį parko lankytojo bilietą. Tai galima padaryti ir siunčiant SMS. Kiekvienas Jūsų euras grįžta į parko teritoriją prasmingais darbais.




Ramunės Mikitiejevos nuotraukos
Kauno mariųregioninis parkas
Kauno marių regioninis parkas
Biudžetinė įstaiga, Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija, Jono Biliūno g. 55, LT-29110 Anykščiai, el. p. aukstaitija@saugoma.lt, Kauno marių regioninio parko grupė, Miškininkų g. 2, Vaišvydavos k., Kauno raj., tel. +370 373 83071.
Duomenys apie Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Kodas 306108968.
Visos teisės saugomos. Cituojant būtina nurodyti šaltinį.