Kauno marių regioninis parkas
Gastilonių pažintinė trasa
FACEBOOK
Gastilonių pažintinė trasa
Ši laukinė trasa skirta susipažinti su Rumšiškių miške besislepiančiomis vertybėmis ir aktyviai bei smagiai praleisti laiką gamtoje, arba kitaip sakant – išsimaudyti natūraliame miške. Keliaudami šia trasa, patirkite gamtą: pajuskite garsus, kvapus ir įstabius gamtos reiškinius. 

Trasos ilgis apie 3 km. Pradžia ir pabaiga prie Rumšiškių pušies. Trasa veda ratu, su trumpu nusukimu į šoną. Vietomis teks lipti ir leistis stačiais šlaitais. Norėdami aplankyti Gastilonių ąžuolą – kopkite ant Gastilonių atodangos ir takeliu keliaukite iki ąžuolo, o tada grįžkite atgal į griovos dugną ir tęskite maršrutą rodyklės kryptimi pušies link.
Pagrindinė trasa pažymėta specialiais simboliais ant medžių ir krypties rodyklėmis. Maršrutas veda ratu, todėl pradėję prie Rumšiškių pušies – čia ir užbaigsite žygį.
Geltonai schemoje pažymėta trasos atkarpa nuo Gastilonių ąžuolo veda per kirtimą – taip sutrumpinsite maršrutą ir išeisite ant pagrindinio kelio – Gastilonių gūbrio, tačiau rekomenduojame nemesti kelio dėl takelio, ypač jei trasa keliaujate pirmą kartą, nes ši dalis nežymėta. 


Dėmesio. Gamtoje šiukšliadėžių nėra – prašome išsinešti tai, ką atsinešate. 

Būk atidus. Vasaros metu ant smėlėto miško kelio mėgsta šildytis žalčiai. Stebėk kelią ir nesutraiškyk šių vietinių!



Unikalumas. Rumšiškių miškas yra tikras Kauno marių regioninio parko biologinės įvairovės lopšys, todėl vertybėms išsaugoti čia įsteigtas Gastilonių botaninis–zoologinis draustinis. Šalia miško esančioje pievoje ilgus šimtmečius „ganosi“ per 90 galingų ąžuolų – įspūdinga archajiška vietovė, įtraukta į Natura 2000 tinklą. Rumšiškių miške auga storiausia Lietuvoje pušis, galingi Rumšiškių ir Gastilonių ąžuolai, telkšo mistinis Juoduoju ežeru kadaise vadintas Paežerojus, kuriame esą gyvena žalčių karalius. Vaizduotę žadina ir pakrantėje kiurksančios žaibo trenktos pušys. Trūnijančių medžių pataluose dygsta rečiausias Europoje grybas – krokinis minkštesnis ir žieve ropoja retenybės – purpurinis plokščiavabalis bei niūriaspalvis auksavabalis. Iš senų medžių drevių ir inkilų kyšo paslaptingųjų miegapelių uodegos – būtent šiame miške po ilgų paieškos metų vėl aptiktos išnykusiomis laikytos didžiosios miegapelės. Dar viena vertybė, turinti gamtos paveldo objekto statusą – Gastilonių gūbrys. Jo ilgu „liežuviu“, kuriuo it žaltys vingiuoja kelias per mišką, greičiausiai ir atkeliavote iki pušies. Gastilonių kopagūbris jungia visas gamtines valstybės saugomo gamtos paveldo objekto statusą turinčias Rumšiškių miško vertybes. 

Aplinka. Keliaudami trasa ieškokite pasislėpusių ištraukiamų rodyklių. Iš viso jų turi būti 10. Vienoje pusėje rasite klausimą, kitoje – atsakymą. Tačiau neskubėkite – pamėginkite pamąstyti ir atsakyti patys. Jei išgliaudysite mįsles kaip riešutus, dar geriau pažinsite šį mišką. Mįslė taip pat rodo ir trasos kryptį.

Jeigu pasiseks ir keliaudami sutiksite miegapelę – perduokite jai pūkuotus linkėjimus! Gerų įspūdžių ir maudynių miške!
 
Kaip pasiekti?

Vykstantiems automobiliais. Takas prasideda ir baigiasi ties Rumšiškių pušimi. Iki jos nuvykti galite asmeniniu transportu, vadovaudamiesi kelio ženklais ir nuorodomis. Iš greitkelio sukite į Rumšiškes, vos įsukus jų link, pamatysite kelio ženklą, nukreipiantį Rumšiškių pušies link. Įvažiavus į Rumšiškių mišką stebėkite nuorodas. Iki Rumšiškių pušies galite nuvykti važiuodami miško keliu – gūbrio viršumi. Pasiekę rodyklę į pušį, automobilį pasistatykite nepažeisdami KET ir aplinkosaugos reikalavimų, ant keliuko, taip, kad netrukdytumėte pravažiuoti kitiems. Iki pušies reikės paeiti vos 100 metrų. Čia ir rasite pagrindinį trasos stendą. 

Taip pat galite automobilius palikti Paežerojaus poilsiavietėje – čia yra erdvesnė aikštelė, ir nuo čia iki trasos pradžios keliauti pėsčiomis.

Vykstantiems visuomeniniu transportu – neįvažiavus į miestelį išlipti Rumšiškių stotelėje (prie žiedo) ir nuo čia keliauti pėsčiomis. Autobusai į Rumšiškes užsuka pakankamai dažnai. Grafikus rasite autobusubilietai.lt svetainėje.

Prisidėti prie tako priežiūros ir tvarkymo gali kiekvienas lankytojas, įsigydamas vos eurą kainuojantį vienkartinį parko lankytojo bilietą. Tai galima padaryti ir siunčiant SMS. Kiekvienas Jūsų euras grįžta į parko teritoriją prasmingais darbais.



Nuotraukos Ramunės Mikitiejevos 
Kauno mariųregioninis parkas
Kauno marių regioninis parkas
Biudžetinė įstaiga, Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija, Jono Biliūno g. 55, LT-29110 Anykščiai, el. p. aukstaitija@saugoma.lt, Kauno marių regioninio parko grupė, Miškininkų g. 2, Vaišvydavos k., Kauno raj., tel. +370 373 83071.
Duomenys apie Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Kodas 306108968.
Visos teisės saugomos. Cituojant būtina nurodyti šaltinį.