Kauno marių regioninis parkas
Bendradarbiavimas
FACEBOOK
Bendradarbiavimas
Ką galima naudingo nuveikti Kauno marių regioniniame parke prisidedant prie aplinkos apsaugos ir saugomos teritorijos vertybių priežiūros, tvarkymo, pažinimo sklaidos?

Dažnai įmonės, organizacijos ar tiesiog draugų kompanijos ieško prasmingos ir gamtai draugiškos veiklos, kuri padeda ne tik gražinti aplinką, bet ir sutvirtinti komandos ryšius aktyviai leidžiant laiką gamtoje. Jeigu norite prisidėti prie saugomų teritorijų aplinkos puoselėjimo, turime keletą pasiūlymų. Galite siūlyti ir savo idėjas, aptarsime. Bendradarbiaukime!


Galimos veiklos:


1.      Šiukšlių rinkimas. Mažiausiai sąnaudų reikalaujanti veikla. Reikalingos priemonės: darbo pirštinės, patvarūs šiukšlių maišai, esant didesnių gabaritų atliekoms – transportavimas ir išvežimas į atliekų surinkimo aikšteles. Kaip vyksta? Pasirenkama norima atkarpa ar taškas, kuriame vyksta tvarkymas. Šiukšlės sunešamos į paskirtas vietas, iš kurių įmanoma išgabenti. Patogesniam šiukšlių rinkimui galėtų pasitarnauti specialios rinkimo lazdos.

Pastaba. Reikia susisiekti su didelių gabaritų ir pavojingų atliekų priėmimo aikštelėmis https://www.kaunoratc.lt/aiksteles/  ar jos priims šiukšles, nes šiukšlės ten turi būti išrūšiuotos. Geriausia būtų, kad šiukšles išgabentų pati renkanti organizacija arba šis klausimas būtų aptartas su direkcija iš anksto.

Nauda: Kauno marių pakrantėje, miškuose ir aplinkinėse teritorijose vis dar randama nemažai šiukšlių, daugelis jų iš senesnių laikų, kitos atgabenamos ir paliekamos žvejų, vietinių ar lankytojų, atkeliauja vandeniu. Aplinkos švarinimas prisideda prie saugesnės ir švaresnės aplinkos kūrimo, nes šiukšlės ne tik tarša (ypatingai tos, kurios turi pavojingų medžiagų savo sudėtyje: nuorūkos, baterijos), bet neretai ir gali sužeisti ar pražudyti gyvąją gamtą (net vienkartiniai puodeliai ir buteliai gali tapti spąstais gyvūnams). Sudaužytos šukės, žvejybiniai kabliukai ir kitos panašios atliekos gali sužeisti ir žmones. Švaresnėje aplinkoje smagiau leisti laiką, pramogauti.

Galimybės: Organizuojant šiukšlių rinkimo talką galima pabaigoje pasidaryti pikniką, ekskursiją pažintiniu taku, aplankyti Kauno marių regioninio parko lankytojų centro ekspoziciją ir t.t.

Esant galimybei įmonės gali paremti direkciją nupirkdami reikalingų priemonių, kurių dažniausiai trūksta.
 

2.      Infrastruktūros įrengimas, remontas. Galima prisidėti prie parko teritorijos priežiūros ir tvarkymo įrengiant minimalios lauko infrastruktūros objektų: suolą, pavėsinę, supynes, stendą ir t.t. Darbų apimtis priklauso nuo galimų skirti finansų. Tokių pavyzdžių jau turime: Kadagių slėnyje draugų kompanija nupirko ir įrengė „Draugų“ suoliuką (ant suoliuko pagamino ir uždėjo specialius užrašus). Direkcijos darbuotojai tam parinko vietą ir suolą padėjo pastatyti. Ant Mergakalnio apžvalgos aikštelės viena įmonė pagamino ir įrengė naują pavėsinę su suolais (vietoj senos sutriušusios), prie pavėsinės pritvirtino lentelę su savo įmonės užrašu. Kita įmonė parėmė įrengiant informacinius stendus (jų logotipas įdėtas į stendą). Tokių darbų visada yra poreikis, nes infrastruktūra nuolat dėvisi. Jeigu norite prisidėti įrengiant informacinius stendus, pakanka išsirinkti, kurią veiklą norėtumėte finansuoti, Jūsų įmonės logotipas atsiras stende. Galima ne tik paremti stendo įrengimą, bet kartu suorganizuoti aktyvių veiklų gamtoje: pirmiausia aptvarkant teritoriją, tada įrengiant suplanuotą objektą (suolą, stendą), galiausiai jį „pakrikštijant“ smagiu pasibuvimu gamtoje. 

Šiuo metu siūlomi darbai:
  • Medinių stalų stalviršių (2 vnt.) pagaminimas ir įrengimas (įgyvendinta!), laužavietės įrengimas Pakalniškių pažintinio tako atokvėpio vietoje. Ten yra likusios akmeninės stalų dalys, kurioms reikia naujų stalviršių. (Remiantis VP apklausa, orientacinė kaina ~250 eur., įmonė gali pirkimus atlikti pati, tuomet supaprastėja procedūros ir trumpėja terminai) Galima suderinti talką renkant šiukšles šiame pažintiniame take ir atnaujinant poilsio vietą. Po darbų joje surengti pikniką.
  • Medinių stalų stalviršių pagaminimas ir įrengimas Neveronių apžvalgos aikštelėje. Taip pat likusios akmeninės dalys, ant kurių reikia įrengti naujus stalviršius. (Remiantis VP apklausa, orientacinė kaina ~250 eur., įmonė gali pirkimus atlikti pati, tuomet supaprastėja procedūros ir trumpėja terminai)  Ši vieta yra šalia greitkelio Kaunas-Vilnius, ten būna nemažai šiukšlių, yra įrengtas nusileidimas prie marių.
  • Medinių suolų ir stalų stalviršių (5 suolai, 2 stalai) pagaminimas ir įrengimas Žiegždrių pažintinio tako atokvėpio vietoje. Taip pat šiame take planuojami atnaujinti bent 3 informaciniai stendai (1vnt. ~40 eur) Galima organizuoti talką šiame take, derinant su stendo ar suolų įrengimu, taip pat suorganizuoti varpelių kabinimą, nes Žiegždrių geologiniame take yra skirta erdvė jiems kabinti.
  • Informacinio stendo atnaujinimas prie Vieškūnų piliakalnio. Stovi senas stendas, kurį reikia atnaujinti (senas medinis rėmas, sena informacinė plokštė). Plokštės atnaujinimo ir stendo restauravimo kaina ~ 150 eur.
  • Filotopinio suolelio įrengimas. Pakalniškių pažintiniame take, ant kalvos šlaito, yra vieta, nuo kurios atsiveria vaizdas į Pažaislio vienuolyno bokštus. Ši vieta ypatinga, čia yra senas suolelis, ant kurio mėgsta pasėdėti ne tik vietiniai gyventojai, bet ir keliaujantys pažintiniu taku. Todėl šią vietą pavadinome "Filotopiniu suoleliu" – tai suolelis, ant kurio sėdint lengva pajusti meilę vietai ir įsimylėti išskirtinį parko kraštovaizdį. Tam, kad šis jausmas ir įspūdis būtų stipresnis, reikėtų įrengti naują suolelį, galbūt sukurti kažką originalaus, panašaus į sostą, juk ypatingoje vietoje norisi ir ypatingo akcento. Gal tai būtų didžiulė spalvinga kėdė? Ar kūrybingai sukonstruotas sostas iš palečių ir šakų? Mes turime idėją ir vietą, kuriai reikia šiek tiek vaizduotės ir rankų.
  • Informaciniai stendai ir trasos žymėjimo juostos prie Mergakalnio. Šioje vietoje planuojama nauja pėsčiųjų trasa, todėl bus reikalingas 1 vnt. didelis informacinis stendas (~ 120x180 cm.) vietoj seno, kuris yra patenkinamos būklės, 1 vnt. restauruotas medinis rėmas ir nauja stendo informacinė plokštė apie pilkapius (60X90 cm, ~40 eur.), 1 vnt.  naujas stendas (rėmas ir plokštė) apie Dovainonių piliakalnį, taip pat trasos žymėjimo juostos (100 vnt. juostos - ~250 eur.). Jeigu turite galimybių, galite prisidėti prie visos trasos įrengimo arba paremti atskirų elementų įrengimą. Taip prisidėsite prie naujos trasos kūrimo. Galutinis rezultatų įvertinimas galėtų būti asmeninis trasos išbandymas, talkos organizavimas toje aplinkoje ir piknikas ant Mergakalnio.
Pastaba. Trasos kūrimo ir įrengimo darbai, ypač jei direkcija atlieka viešųjų pirkimų procedūras medžiagoms ir darbams įsigyti,  reikalauja ilgesnio įgyvendinimo termino. Informaciją stendams parengia direkcija.

  • Pakopų įrengimas ant Ropos kalno Rumšiškių miške, Gastilonių pažintinėje trasoje. Planuojame įrengti nesudėtingas metalinių ar medinių kuolų konstrukcijas su virvėmis, palengvinančias lipimą į statų kalną. Esame numatę, kad tokie darbai galėtų kainuoti apie 1500 eur. (atlikus VP apklausą 2020 metais) Galite finansuoti pakopų įrengimą arba siūlyti savo alternatyvą.
Pastaba. Trasos kūrimo ir įrengimo darbai, ypač jei direkcija atlieka viešųjų pirkimų procedūras medžiagoms ir darbams įsigyti,  reikalauja ilgesnio įgyvendinimo termino.
  • Terasinių laiptų remontas Arlaviškių botaninio draustinio (Kadagių slėnio) pažintiniame take. Susidėvėjusios medinės pakopų dalys, atramos, turėklai, kuriuos reikia keisti.
 

3.      Pagalba gyvajai gamtai:
  • Inkilų gaminimas, kėlimas, valymas.  Visada laukiame pačių pagamintų arba nupirktų inkilų miegapelėms, pelėdoms, šikšnosparniams, dančiasnapiams, klykuolėms ir kt. Svarbu, kad inkilai būtų pagaminti tinkamų parametrų, su pakabinimui pritvirtintu kabliu ir galimybe atidaryti, kad būtų galima išvalyti.  Taip pat galima dovanoti jau pagamintų inkilų. Poreikiai derinami su direkcija. Pasibaigus sezonui galime pakviesti į inkilų valymo talką, nes inkilus svarbu ne tik pakabinti, bet ir prižiūrėti. Galima inkilų kabinimą derinti su šiukšlių rinkimo talka ir pan. Galite sukurti savo įmonės inkilų alėją parinktoje parko vietoje (pvz. skirtingi inkilai kažkurioje tako trasoje gali pasitarnauti ir gyvūnams ir žmonėms, jei jie dar turėtų edukacinę žinutę: pritvirtintus paskirties aprašymus ir pan).
  • Teritorijos „Natura 2000“ tvarkymas. Palemono pievos tvarkymas. Nepageidaujamų krūmų ir atžalų šalinimas. Priemonės: pirštinės, pjūkliukai, trimeriai, jei tokius organizacija turi. Pievoje auga retas augalas melsvasis gencijonas (Gentiana cruciata), kuriam reikalinga atvira pievų buveinė. Jei krūmų kasmet nekirsime, pieva užžels ir šis augalas išnyks, o kartu su juo ir nuo jo priklausantis drugelis – gencijoninis melsvys, kuris deda kiaušinėlius tik ant gencijono augalo. Jeigu turite, galite į pievą atvežti ganytis arklius, karves, avis ar kitus gamtotvarką vykdančius gyvulius 😊
 

Visos darbų atlikimo kainos yra orientacinės, būtina tikslinti.

Turite kitokių idėjų? Siūlykite ir pasistengsime kartu jas įgyvendinti!

Susisiekite su mumis info@kaunomarios.lt
Kauno mariųregioninis parkas
Kauno marių regioninis parkas
Biudžetinė įstaiga, Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija, Jono Biliūno g. 55, LT-29110 Anykščiai, el. p. aukstaitija@saugoma.lt, Kauno marių regioninio parko grupė, Miškininkų g. 2, Vaišvydavos k., Kauno raj., tel. +370 373 83071.
Duomenys apie Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Kodas 306108968.
Visos teisės saugomos. Cituojant būtina nurodyti šaltinį.