Kauno marių regioninis parkas
Jaunieji gamtos reinžderiai kviečia prisijungti prie akcijos "Pratęsk vienkartinio šiaudelio gyvenimą"
FACEBOOK
2018-12-04
Jaunieji gamtos reinžderiai kviečia prisijungti prie akcijos "Pratęsk vienkartinio šiaudelio gyvenimą"
Šįmet užbaigdami šeštąjį Jaunųjų gamtos reindžerių sezoną pasirinkome savo projektui vienkartinių šiaudelių temą. Tik vėliau sužinojome, kad iš vienkartinių plastiko šiaudelių buvo pagamintos ir šiųmetės Kauno eglės dekoracijos, tad gvildenome aktualią temą ir turėjome dar daugiau pavyzdžių diskusijai. Naršėme po internetą ieškodami įvairių šaltinių, situacijų, galimų šiaudelių antrinio panaudojimo idėjų ir išeičių, kaip jų būtų galima išvengti, kokią žalą aplinkai turi galios padaryti net vienas šiaudelis, atsidūręs netinkamoje vietoje. Be abejo, labiausiai į atmintį įstrigo vaizdai su laukiniais gyvūnais, nukentėjusiais dėl šiaudelių. Pabandėme paieškoti originalaus ir gamtai draugiško sprendimo panaudojant tai, kas jau neišvengiamai yra, t.y. pratęsiant vienkartinio šiaudelio gyvenimą. Pagrindinė akcijos sąlyga – rinkti šiaudelius, kurie jau buvo naudoti.

Domėdamiesi šiuolaikinėmis eko aktualijomis, jaunieji gamtos reindžeriai ugdo suvokimą apie savo pasirinkimų poveikį aplinkai, mokosi atsakomybės, o tuo pačiu ir kūrybiškai veikti. Galbūt mes ir nesame tobuli – nemokame aiškiai artikuliuoti ir užsiimame dar keliais darbais, kol iš mūsų ima interviu, dažnai pasimetame regzdami sakinį ar ne tokį žodį panaudojame, galbūt ne viskas pavyksta taip, kaip norėtųsi – bet mes mokomės būti geresniais žmonėmis pasauliui. Ir už tai labai didžiuojamės šiais vaikais!

Kam įdomu pamatyti visą kūrybos procesą – video reportažas (be jokio scenarijaus, išankstinio pasiruošimo, šlifavimo, kartais net be apšvietimo).

O jeigu viename iš mūsų pažintinių takų pamatysite tokį plakatą ir butelį šalia – jau žinosite, kad jie skirti panaudotiems vienkartiniams šiaudeliams.


Geriausia - vengti

Plastikas savaime nėra blogis, tai patogi, ilgaamžė medžiaga. Tačiau kai prie jo pridėsime netinkamą žmogaus požiūrį ir elgesį būtent plastiko patvarumas ir ilgaamžiškumas tampa problema ir nepatogumas gamtai. Mūsų aplinkoje labai daug daiktų, kuriems pagaminti reikia resursų, tačiau panaudojimo laikas labai trumpas. Vienas iš tokių daiktų – vienkartiniai plastiko šiaudeliai. Tai bene pati populiariausia šiukšlė gamtoje vasaros metu ir Kauno marių regioniniame parke (paprastai poroje su vienkartiniais puodeliais). Lankytojai ne tik nepasirūpina tinkamai jų išmesti, bet ir dažnai palieka tiesiog numestus ant žemės miške, take, pievoje, pelkėje. Net ir patekę į rūšiavimo konteinerius šiaudeliai ne visada savo vienkartinį gyvenimą užbaigia tikslingai. Juos sudėtinga perdirbti, ne visos perdirbimo įmonės gali juos perdirbti, todėl šie gaminiai galiausiai atsiduria sąvartynuose. Visgi, net ir garantuodami, kad šiaudelis po naudojimo pateks į perdirbimo gamyklą, neturime tuo savęs teisinti. Daugiau karmos taškų ir naudos aplinkai bei mūsų kišenei ir sveikatai padarytume, jei tiesiog vengtume tokių produktų, jų nepirktume. Rūšiavimas tėra tik paskutinė išeitis ir tikrai negalime jo vadinti „išrišimu“. Tiems, kurie be šiaudelių neįsivaizduoja gėrimo arba neturi pasirinkimo dėl medicininių priežasčių, yra alternatyvos – daugkartiniai ar popieriniai šiaudeliai.

Vietoj šiukšlės - menas

Kasmet apie milijonas gyvūnų žūsta dėl plastiko, kurio dalelės patenka į jų organizmą. Plastikas yra labai lėtai, skildamas į mikroplastiko daleles, kurios kad ir sunkiai pastebimos, lieka aplinkoje ilgiems amžiams ar net patenka į gyvūnų organizmą per vandenį, maistą. Be to, plastikui yrant į aplinką išsiskiria toksinių medžiagų, tad savaime suprantama, kad tai ne vitaminai aplinkai ir gyvybei. Ieškodami informacijos apie šiaudelių žalą vaikai aptiko ir tokį juokingą faktą. Pasirodo, žmonės, dažnai geriantys iš šiaudelių, gali gauti „bezduko“ etiketę, mat geriant per šiaudelį susidaro oro baliono efektas,  dėl kurio žarnyne susikaupia daugiau dujų.

Vienkartiniai plastiko šiaudeliai, kaip ir kiti vienkartiniai gaminiai, mūsų kasdienybei nėra gyvybiškai svarbūs ir būtini, todėl jų atsisakyti neturėtų būti sudėtinga. Kai užsisakote gėrimą bare ar kavinėje, iš anksto paprašykite, kad jums nedėtų šiaudelio. Kai kur maitinimo įstaigos jau atkreipė dėmesį į vienkartinių plastiko šiaudelių daromą žalą aplinkai ir lankytojams šiaudelius duoda TIK PAPRAŠIUS. O gal jums reikia iššūkio, kad naudotumėte mažiau vienkartinių daiktų? Išsikelkite sau iššūkį, kad ir nuo naujų metų, vengti šiaudelių – tebūnie tai žaidimas. Tačiau kai kam  jis yra gyvybiškai svarbus. Ar pereisite į kitą lygį? Kiek gyvybių sunaudosite?

Na, o jei vis dėlto panaudojote šiaudelį, neišmeskite jo, atiduokite mums – pratęsime jo naudojimo trukmę paversdami ne šiukšle, o menu.

PRISIJUNKITE: Jeigu patiko mūsų idėja - kviečiame prisijungti ir suorganizuoti vienkartinių šiaudelių rinkimo akciją savo aplinkoje (mokykloje, darželyje ar net biure). Tik nepamirškite svarbiausios sąlygos - šiaudeliai neturi būti nauji, specialiai nupirkti, reikia rinkti jau panaudotus, o vėliau iš jų kurti įvairius darbelius. O jei nesate "prie meno", bet nesvetima ekologija, galite tiesiog juos rinkti ir atiduoti mums.
Kauno mariųregioninis parkas
Kauno marių regioninis parkas
Biudžetinė įstaiga, Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija, Jono Biliūno g. 55, LT-29110 Anykščiai, el. p. aukstaitija@saugoma.lt, Kauno marių regioninio parko grupė, Miškininkų g. 2, Vaišvydavos k., Kauno raj., tel. +370 373 83071.
Duomenys apie Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Kodas 306108968.
Visos teisės saugomos. Cituojant būtina nurodyti šaltinį.