Kauno marių regioninis parkas
Į degalines "įsisuko" skruzdėliukas: žinutė bėgantiems nuo virusų į gamtą
FACEBOOK
2020-03-17
Į degalines "įsisuko" skruzdėliukas: žinutė bėgantiems nuo virusų į gamtą
Ar žinote, kas bendra tarp Kauno marių regioninio parko direkcijos ir degalinių tinklo „Emsi“? Abiems rūpi švari Lietuvos gamtos ateitis. Norėdami atkreipti dėmesį į atsakingą vienkartinių pakuočių vartojimą Kauno marių regioninio parko direkcija inicijavo akciją, kuria nori paskatinti kavos/arbatos vartotojus nepalikti vienkartinių puodelių gamtoje. Ypač dabar, kai visi bėga nuo virusų į gamtą. Šį saugomos teritorijos atstovų pasiūlymą priėmė lietuviško kapitalo degalinių tinklas „Emsi“. Jeigu šioje degalinėje pakabintame plakate išvysite ant kupros puodelį tempiantį skruzdėliuką – nenumokite ranka į jo žinutę!

Kava išsinešti jau yra tapusi neatsiejama dažno žmogaus kasdienio ritualo dalimi. Nuolat augant kavos ir arbatos popieriniuose ar plastikiniuose puodeliuose vartojimui, daugėja ir pačių puodelių skaičius. Skubantiems žmonėms tai ypač patogu. Tačiau nepatogu gamtai. Jau kelintus metus iš eilės tai pastebime Kauno marių pakrantėse, pažintiniuose takuose, kur paliekami kalnai vienkartinių pakuočių, o ypač puodelių. Iš pastarųjų dizaino galima atlikti tyrimą ar tiesiog pastebėti, kurio degalinių tinklo kava populiariausia. Tačiau mums aktualu ne rinkos tyrimai, o aplinkos kokybė.


Kasdien susidurdami su nemaloniais radiniais gamtoje suprantame, kad vienas lauke ne karys. Būtina, kad paprasta, bet efektyvi žinutė „Ką atsinešei – išsinešk“ pasiektų kuo daugiau vartotojų. O ypač ten, kur prasideda tokio puodelio kelionė. Todėl kreipėmės į įvairių degalinių tinklų atstovus, kad suteiktų gamtai galimybę būti „išgirstai“ – užbėgti įvykiams už akių, kad puodelis savo sąlyginai trumpos gyvenimo kelionės, kurią pradėjo parduotuvėje, nebaigtų gamtoje. Siekdami įgyvendinti šį tikslą kvietėme kavos pardavimo vietose (bent esančiose arčiausiai Kauno marių regioninio parko) pakabinti prevencinius plakatus, kurie perduos žinutę kiekvienam kavos pirkėjui ir primins atsakomybę. Bendradarbiauti ir prisidėti prie švaresnės aplinkos išsaugojimo sutiko vienintelė – UAB „Emsi“. Organizacijos atstovai pasiūlė plakatus pakabinti ne tik Kaune, bet ir kitose Lietuvos vietose esančiose jos tinklo degalinėse.

„Emsi degalinėse galite pamatyti šūkį „Mes už Lietuvą”. Mes galime pridėti vieną esminį žodį, kuris atspindi mūsų bendrą siekį – „Mes už švarią Lietuvą!“ Kartais žmonėms reikia tik priminti. To ir siekiame šia akcija. Tai labai paprastas veiksmas, kuris gali daug nulemti, o rezultatas džiuginti daugybę aplinkinių, juk visi norime lankytis gražiose, švariose vietose. Siaučiant virusui vis daugiau žmonių keliauja į gamtą pakvėpuoti grynu oru ilgesniam laikui, tad tikėtina, kad atsineša ir maisto bei gėrimų vienkartinėse pakuotėse. Todėl svarbu ir kultūrinė higiena – išsinešti, ką atsinešei“ – teigia KMRPD atstovai.

Lankytojų paliktos "dovanos" rezervate

Kadangi vienkartiniai puodeliai sunkiai perdirbami, dideli kiekiai ilgai irstančios medžiagos aplinkoje lieka ilgam. Be to, žinomi atvejai, kai jie ne tik teršia estetiškai ir fiziškai, bet ir gali sukelti rimtų problemų gyvūnams (pvz. kai smulkieji gyvūnai įstringa puodeliuose ir nebegali ištrūkti, dėl to susižaloja ar žūva). Vienkartinis puodelis paprastai būna sudarytas iš 95 proc. popieriaus, 5 proc. polietileno sluoksnio (dengto iš vidaus). Būtent polietileno sluoksnis ir yra kliūtis perdirbti, nes apsunkina popierinio puodelio išplaušinimą. Lietuvoje per metus į sąvartynus nugula apie 40 mln. tokių puodelių, o vienkartinių popierinių puodelių gamybai per metus iškertama net 20 mln. medžių.

Lietuva su kitomis 13 Europos valstybių kovo mėnesį Briuselyje pasirašė Europos plastiko paktą, skirtą kovai su vienkartinio plastiko gaminių ir pakuočių vartojimu bei plastiko tarša. Paktą pasirašiusios šalys įsipareigojo mažinti nereikalingo plastiko naudojimą, skatinti pakartotinį naudojimą, perdirbimą ir perdirbto plastiko naudojimą naujuose gaminiuose. Vengti ir atsakingai naudoti vienkartinio plastiko gaminius turėtu būti ir kiekvieno sąmoningo piliečio atsakomybė, pradedama skiepyti nuo mažens, o ekologinis suvokimas tapti tokiu savaime suprantamu įpročiu, kaip poreikis atsigerti kavos.

Kaip atsidėkosi gamtai už galimybę kvėpuoti grynu oru? Išsinešk, ką atsinešei!


Kauno mariųregioninis parkas
Kauno marių regioninis parkas
Biudžetinė įstaiga, Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija, Jono Biliūno g. 55, LT-29110 Anykščiai, el. p. aukstaitija@saugoma.lt, Kauno marių regioninio parko grupė, Miškininkų g. 2, Vaišvydavos k., Kauno raj., tel. +370 373 83071.
Duomenys apie Aukštaitijos saugomų teritorijų direkcija kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Kodas 306108968.
Visos teisės saugomos. Cituojant būtina nurodyti šaltinį.