Naujienos


 
2017.09.01
"Robinzonų sala" dalyviai įveikė salos išbandymus

Išbandyti save, trumpam pabėgti nuo civilizacijos ir padovanoti gražų bei prasmingą darbą Lietuvai – vedini tokios motyvacijos rugpjūčio 28-30 dienomis Paukščių saloje išsilaipino pirmieji robinzonai. Šioje negyvenamoje saloje 15 dalyvių turėjo ypatingą misiją – pasistengti, kad atsirastų tinkamos sąlygos gyventi. Žinoma, ne žmonėms, bet paukščiams. Tiesa, patiems akcijos „Robinzonų sala“ dalyviams teko pasirūpinti ir laikinomis savo gyvenimo sąlygomis: įsikurti stovyklavietę, įsirengti laužavietę ar išsikasti lauko tualetą. Tai buvo pirmieji iššūkiai. Jų saloje netrūko, kaip ir krūmų, kuriuos be gailesčio kapojome ir klojome visame lauke it kovodami su kryžiuočiais.

Eksperimentavo su maistu

Poilsio vietą įsirengėme sausiausioje salos dalyje. Bent jau taip pasirodė iš pradžių. Salos paviršius įmirkęs, o naktimis vandens lygis nuolat pakyla, todėl paklotė tampa itin drėgna, tad ne visiems teko laimė įsikurti sausoje vietoje, bet ir ant drėgnos žemės gyventi galima – juk kai kurie paukščiai taip ir gyvena. Tačiau kai turi kilimėlį, gamtos išdaigos tampa tik papildomu prieskoniu. Laužavietę įsirengti buvo paprasčiau, reikėjo tik išsikasti velėną, kurią išvykdami vėl sudėjome į vietą ir laužo neliko nė žymės. Sudėtingiau buvo su malkomis – jų teko ieškoti po visą salą, sušlapusias džiovinti, o užkūrus ugnį – nuolat ją prižiūrėti ir kurstyti it kokioms vaidilutėms. Tačiau ir su šia užduotimi robinzonai puikiai susitvarkė. 

onos_foto.jpg

Galiausiai, beskaldydami malkas rado ir ką užkąsti: medieną graužiančios lervos nors kai kuriems ir neatrodė labai viliojančiai paragauti, tačiau skonis nenuvylė. Turbūt baisiausia dalis šiame procese – įveikti psichologinį barjerą ir atsikratyti įkyrios minties, kad valgai šlykščią, gyvą, ropojančią lervą, kurios skonis kaip riešuto. Po tokio atradimo prasidėjo gurmaniški virtuvės šefų eksperimentai – lauže keptos lervos sužavėjo dar labiau. Tuo tarpu gamta pakuždėjo dar vieną kūrybingą idėją – pasigaminti apynių gėrimo. Nors alus ir nesigavo, tačiau kažkas pajuto „fantos“ skonį. O gal skonio receptoriai pradėjo ieškoti pažįstamų civilizacijos atskonių. 

Darbavosi ne tik lietuvaičiai

Visgi, saloje robinzonai turėjo viską, ko reikia. Marių vandenį, kuriame gali nusiprausti ir atsigaivinti po įkyrios saulės, kuri tas dienas švietė lyg pagal užsakymą, atminimui palikdama saulės tatuiruotes: „akinius“, „rankoves“, „maudymukus“. Pritrūkus geriamo vandens, marių vandenyje puikiai išvirė ir kiaušiniai. Maisto nepritrūko, o papildomai matinomės nuostabiais Kauno marių vaizdais, kuriuos gamta tiekė mūsų akims nuo ryto iki vakaro, ištisą parą. 

Svarbiausia, netrūko teigiamos energijos, kuria spinduliavo robinzonai. Jų gretose buvo ne tik kauniečių, bet ir atvykusių iš kitų Lietuvos kampelių, taip pat savanoriai iš Latvijos, Ispanijos, Italijos ir Prancūzijos. Per 3 dienas bendromis pastangomis buvo įveikti saloje augantys krūmokšniai, pašalintos atžalos didžiojoje saloje. Esame labai dėkingi šiems šauniems žmonėms, kurie padovanojo nuostabią dovaną Lietuvai, parkui (juk šįmet mūsų 25 gimtadieni!) ir paukščiams.

Paukščių salos - retų sparnuočių buveinė

Kauno marių regioninio parko Arlaviškių ornitologinis draustinis, apimantis Paukščių salas, yra tikras rojus paukščiams. Šio draustinio paskirtis – išsaugoti Lietuvos raudonojoje knygoje įrašytų rūšių paukščius: didžiuosius baublius, plovines višteles, švygždas ir kitų saugotinų rūšių paukščius (didžiąsias ir mažąsias krakšles, nendrinukes, laukius, kragus, nendrines linges ir įvairių rūšių antis). Užtvenkus Nemuną, Paukščių salos ilgą laiką buvo apaugusios tik žoline augmenija, todėl čia veisėsi daug įvairių vandens paukščių rūšių, tarp jų ir į Lietuvos raudonąją knygą įrašytos mažosios žuvėdros, pilkosios ir šaukštasnapės antys, įvairūs tilvikai, buvo įsikūrusi didžiulė rudagalvių kirų kolonija. Nuo 2007 salos pradėtos šienauti, iškirsti medžiai ir krūmai, praktikuota ganiava, organizuotos salapjūtės, taip sukuriant sąlygas retiems, ypač tilvikiniams, paukščiams veistis. Kelerių metų pastangos sukurti tinkamą buveinę, neiškirtus atžalų, krūmų ir kitos augmenijos, išeitų perniek. Todėl direkcija kasmet ieško būdų kaip įgyvendinti gamtotvarkos priemones.

Apie mus rašo čia.

Daugiau nuotraukų iš akcijos "Robinzonų sala" rasite Kauno marių regioninio parko direkcijos "Facebook" paskyroje.


Atgal

 

Kauno marių regioninio parko direkcija. Valstybės biudžetinė įstaiga. Cituojant būtina nurodyti šaltinį. Miškininkų g. 2, Vaišvydavos k., LT-53106 Kauno raj., tel. (8-37) 383 071, faks. (8-37) 383 070, el. paštas info@kaunomarios.lt, kodas 193371328. Duomenys apie Kauno marių regioninio parko direkciją yra kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.